narodilo jsem se v neděli 25.srpna hnědé slepici

narodilo jsem se v neděli 25.srpna hnědé slepici

Vážení příznivci farmy, přátelé a kamarádi,

po delší odmlce se opět hlásíme z farmy. Nevěřili byste tomu, ale loni na podzim se zároveň s medvědy, hlodavci a jinou havětí uložily k zimnímu spánku i naše stránky a nebyly k probuzení, i když jsme s nimi všelijak třepali a snažili se je vylovit ze serveru, který z nějakého záhadného důvodu spadl a už nikdy nevstal. Ti z vás, kteří tomu rozumí, se teď vědoucně šklebí, my ostatní to těžko kdy pochopíme, neboť ani nevíme, co to je cloud atakdále.

Stránky obživly a nás zajímají zvířátka.

Na farmě jsou teď ovce, kozy, slepice, pes Míša, 2 kočky a strašlivý kocour Uršulák, který se furt někde pere a přichází domů ráno, celý pocuchaný. Další zvířata budeme postupně nabírat a budeme vás informovat o všem, co se zde šustne.

Zatím užívejte odcházející zimy, zde v horách zábava nekončí, potkáváme se na lyžích, hodujeme v restauracích na Nové louce, na Královce. Na Knajpě do sebe lejeme litry piva, čaje a horké griotky, protože odevšad jsme sem nahoru museli vydupat s vyplazeným jazykem. Je to skvělé a brzo nám ten sníh potvora sleze a bude Utrum. Začnou jarní práce na farmě. Ale také vyleze jarní sluníčko a spousta trávy a kytek, začnou lítat mouchy, za nimi přilítnou vlaštovky, narodí se myši, na obloze se objeví dravci, začne ten neuvěřitelný koncert přírody.

SEKAČKA

V našem strojním parku přistála nová hračka :
disková sekačka na trávu.
Krásná mašinka se záběrem 260 cm a s kompletní hydraulikou – na manipulaci i na odpružení disků.
Dodavatel: AGROCENTRUM, Horní Sytová, Ing.Ducháček.
V této firmě jsme našli již od počátků našeho podnikání dobré zázemí a poradenství, i když jsme si v začátcích nemohli dovolit nejnovější výkřiky zemědělské techniky. Klukům to funguje. Můžeme doporučit. Zejména vám, kteří chcete začít hospodařit zde v regionu, resp. v horách.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

9.7.2014
Tak, abyste věděli, disková sekačka by moc ráda sekala, ale nemá co. Prší a prší a všude je voda. Vyzkoušeli jsme jí na prvních 5 hektarech a výsledek předčil naše očekávání. Hladké kameny, zapuštěné do země, kterých jsou zde v horách tisíce, díky náběhům a distančnímu rámu přejede bez problémů, aniž by se musela hydraulicky přizvednout.
Zarostlé placaté kameny nejsou při nejlepší vůli ve vysoké trávě vidět a bubnovou sekačku jsme o ně drtili. Bubny seděly přímo na zemi a neměly šanci takové nárazy přežít. Stará bubnová sekačka nám vydržela 5 let, mnohokrát vařená a opravovaná se konečně může odebrat do sekačkového nebe. Zažila s námi nejhorší začátky, kdy jsme každý rok nabírali nové louky, dlouhodobě neudržované, o které nikdo předtím neprojevil zájem právě pro kamenitost, velkou svažitost nebo jinak obtížný terén. Nebo všechno dohromady:)

TELE TELE

Telata pěkně rostou, všechno je zajímá. Nedávno jsme k nim do výběhu pustili mladé krůty.
Telata honila krůty: „To je náš výběh a naše tráva, Vypadněte. BŮŮŮ..!“
Krůty: „To je i naše tráva a my tady teď prostě všude budeme!!!
A tak telata vyrazila na oplátku ke krůtám do malého výběhu. Tím průlezem se sotva protáhneme my, ale TELE TAKY!
A pak takhle kouká a říká: „No. A co? Stojim tady a nevím, jak jsem se sem dostala.“
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smržovské prolínání 2014

V sobotu 17.5. jsme se opět zúčastnili krásné akce pořádané Městem Smržovka v lesoparku u Parkhotelu.

Počasí na nás udělalo dlouhý nos, ráno začalo zimou a mrholením a po poledni se spustil regulérní slejvák až do večera. I tak jsme si to ale velmi dobře užili. I déšť má něco do sebe – tak to prostě v Jizerkách chodí a tak je to v pořádku. Sluníčko a teplé dny v tričku a kraťasech si zde musíme zasloužit :)
Akce slouží především dětem, představuje jim minulý i současný život v Jizerských horách, všemožná řemesla a výrobky, hospodářská zvířata, dravé ptáky, sovy, domácí a faremní potraviny. Pro dospělé je to především setkávání a povídání s blízkými i vzdálenějšími sousedy i možnost přispět na dobročinné účely v nejbližším okolí.

Přivezli jsme prasátka (dvě živá, jedno plyšové) a psa Míšu. Loňské jehně Mrně vyrostlo, tak nejelo, ale! má fotku na letošním plakátu, což nám udělalo velkou radost. (Plakát zde : Prolínání 2014 print)
Loni byla s Mrňetem opravdu neskutečná bžunda. Chodilo po celém areálu, s každým se zdravilo, a protože bylo zvyklé, nechalo se nosit, hladit, fotografovat, až nakonec odpoledne usnulo u našeho stánku. Letos jeho roli převzal Míša, nechal se vyčesat, hned se zase zamazal, chodil s námi na klobásu a na koláčky a všelijak se společensky angažoval. Koláčky jsme letos zaplatili, ne jako loni, kdy je Mrně sežralo bez placení zpod pultu!

Prasátka lítala sem a tam a …ryla! Když všechno zryla, dostala svačinu a později oběd. Děti pomáhaly připravit tu správnou směs – namočily sušený chleba a housky do teplé vody, přidaly vařené brambory, šrot, kousek klobásy a ještě vyškemraly u tatínka trošku piva pro dobrou prasečí náladu :)
A pořád byla zima a pršelo, prasátkům jsme udělali domek z několika dek, tam si zalezla a hřála se o sebe.
My jsme se zahřáli charitativní kmínkou!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jarní práce na farmě

Dlouho jsme nic nenapsali do příspěvku o výrobě klátu pro včely, a za to se omlouváme, ale není čas. Jaro začalo brzy i zde na horách a my pilně pracujeme, ale na úplně jiných věcech. Opravujeme a stavíme ohrady nových pozemků, připravujeme výběhy pro housata, kachňata a krůťata, vyklízíme odchovnu po brojlerech, opravujeme Traktor Super, čistíme les pro návštěvy Mateřských školek, vyrábíme a instalujeme cvičební a herní nářadí, vyrábíme stavební řezivo, pobíháme okolo nově dovezených zvířat, kterých je čím dál více, atakdále atakdále… to nemluvím o některých paličatých zvířatech, která stále provádějí nějaké zatracené neplechy. Takže poslední scénka je s kobylami Klárou a Dailou. Postavili jsme jim na louku kulatý voňavý balík sena (400kg), aby se nenudily. Zapřeli jsme ho proti převrhnutí a než jsme zaparkovali traktor, balík letěl z kopce. Cestou se krásně rozbaloval jako hajzlpapír, až dole u brány skončil takový chumel k ničemu. To se seběhlo jednoduše – Klára přiběhla a plnou vahou se do balíku opřela, co to jako udělá. A ono udělalo! Máme senovou dálnici. Mějte se krásně.
————————————————————————————————————-

Kachňata a Housata 2014

V sobotu 10.5. jsme vypustili do výběhů 2-3 týdenní kachňata a housata.
Kachňata jsou blázni do vody, v mláděcím výběhu jsme jim instalovali průtočnou sprchovou vaničku a to bylo radosti! Rozeběhnou se a naskáčou tam všichni, jako by kolem nich hořelo, ale teď to mají jen tak tak, že vylezou. Některá se přitom trochu zapotí, tak jsme do vaničky přidali placatý kámen, aby malí vašnostové ráčili ven pěkně po schodech.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Když je po koupání, poskládají se na trávu a lenoší.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Housata teď voda tolik nezajímá, ta se radši drží na dohled od krmného žlabu. Bez mámy jsou bojácná, ale vodu si postupně oblíbí, až nakonec jako velké husy budou skákat do vany a řádit, dokud všechno okolo nepocákají. Letos, až povyrostou, budou chodit také na rybníček.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
—————————————————————————————–

TELATA po 1.měsíci

Telata se mají výborně – spásají trávu, žerou seno, lížou sůl, mlsají šrot. Chodíme se navzájem okukovat a probíhá to asi takto : přijdu do ohrady, tiše se připlížím k jejich přístřešku a VYKOUKNU! Tele mě spatří a potom mi dloooóóuho upřeně kouká do očí. Takto na sebe hledíme, tele mě hypnotizuje, já zírám na TELE, z oka do oka. Jsme od sebe metr a probíhající hypnotizace nedovoluje se ani pohnout. Pak se otočí druhé a třetí tele, která si hoví zády ke mně na slámě, začnou se zvedat a pomalu všechna odklušou pryč. Krásná zvířata. Z bezpečné vzdálenosti nás zase pozorují.
telata-04-14-x
tele-04-14-x
tele-04-14-x-2
———————————————————————————-

Jehňata 2014

Tento týden jsme vypustili ovce do volného prostoru a s nimi letošní 4 jehňata (2 ovečky, 2 beránky). Na snímku Míša, který hned běžel očuchat nové pasažéry na palubě.
Hezky je zde vidět, proč je Míša původem pastevecký pes. Stejně velký a mohutný jako ovce, podobně zbarvený a chlupatý. Pokud je stádo velké a psů více, případný vlk, číhající za rohem má problém rozeznat, kolik takových psů se mezi ovcemi pohybuje. Velká stáda na volných pastvinách tak často hlídá několik pyrenejských horských psů v kombinaci s neúnavnými border koliemi, které mají za úkol stádo shánět a formovat. Obě plemena mají potřebné schopnosti v sobě a dokáží bezchybně spolupracovat. Psi obvykle absolvují pouze základní výcvik a zároveň jsou „v učení“ u starších psů.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
———————————————————————————-

Kotě

Flekovo kotě se změnilo v gumový skákací míček, neovladatelnou HOPSAKOULI. Uděláte krok a máte ho pod nohama. Leze všem do bot. Číhá za rohem a pak vyrazí jako šílené vás přepadnout. Když na něj šlápnete, začne nepříčetně ječet, takže vás k smrti vyděsí. Všichni jsme se o něj již mnohokrát přerazili, ale kotě je stále VŠUDE!
Matka Flek ho zvládá pouze tak, že ho srazí na zem a zaškrtí ho předníma tlapkama okolo krku. Babička Černá mu již několikrát vrazila nefalšovanou kočičí FACKU!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
—————————————————————————–

A bude HOVĚZÍ!

Dnes jsme přivezli první 3 telata. Krásná chlupatá, 200 kg odstávčata se rozběhla po našich plantážích. První podmínka chovu byla splněna na podzim 2013, kdy jsme do svého držení získali oplocených 6 ha luk v těsné blízkosti farmy. Druhý oříšek, získání telat masného typu z dobrého a prověřeného chovu, nám rozhodující měrou pomohl rozlousknout náš kamarád a příznivec Zdeněk :) (mj. majitel a provozovatel skvělého rodinného penzionu v Josefově dole PENZION OLYMPIA v Jizerských horách )
příjezd do areálu
Příjezd do areálu.
Z Landroveru jsme dole na parkovišti přepřáhli za traktor a jedeme nahoru.
V pozadí fungl nová „country“ ohrada, kterou kluci stihli den předtím dodělat.

pořádně vystrašená po dlouhé jízdě


Telecí holky vyběhly z vleku a uháněly se uklidnit do nejvzdálenějšího koutu pastvy. Taková dlouhá cesta. UFF! Kam nás to vezli? Co s námi proboha bude??

už je to lepší
Už je to lepší. Už jsme to skoro rozdejchaly…

vyrážíme na obhlídku pastvyJdeme se nenápadně podívat, co se tady dá skousnout.
————————————————————————————————

Kuřátka

Dnes jsme přivezli zase ty chlupaté žluté tenisáky, ze kterých koukají jen nožičky a zobáčky – 1-denní kuřecí brojlery. Chutná jim a tváří se spokojeně.
kurata-1-denni- 03_2014
—————————————————————————————–

Flekovo mimi

Flekovo kotě, to je takový Flek zamlada přes kopírák. Nyní oslavuje 1.měsíc života a je s ním velká bžunda. Nebojí se: velkého psa (čuchají si čenichem v čumáček), lidí (číhá na kolemjdoucí nohy a pak po nich skáče), ani vysavače (!). Stále někde něco šťourá nebo otravuje nějakou kočku.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
———————————————————————–

Na ostrově

Ve čtvrtek večer zapadlo slunce a té noci se zde na horách oženili všichni čerti. Tři dny a tři noci až do pondělí bičoval hory vichr, déšť a kroupy. Maštale se klepaly pod poryvy větru, plachty se trhaly, plechy létaly.
Nikde nikdo, jen kamarádka s vnučkou za námi přijela v neděli na zvířátka, v domnění, že zde jen prší a že dítě zabaví, aby doma nezlobilo. Vyděšené dítě nechtělo o zvířátkách ani slyšet, vykulilo oči a tiše se bálo u babičky v náručí. Po kafíčku padl velký smrk přes cestu a několik dalších v okolí, po zákusku vypadl proud. Akce dostat kamarádku s vnučkou zpět domů se povedla, i když naším tereňákem, přes kamení a bahnem, za tmy, deště a hučení okolních lesů.

Ráno se zde na cestě sešla pěkná všehochuť: traktor a Avie a tereňák elektrikářů, tereňák Lesů ČR i se psem, dobrovolní hasiči z Lučan, za nimi auto souseda netrpělivě číhajícího na elektrický proud. Chyběl jen Cirkus Humberto s medvědem. Elektrikáři dorazili překvapivě bez motorové pily a se všemi těmi auty čekali, až někdo motorovku přiveze (?). Mírovi se čekat nechtělo, tak přistavil náš traktor, odvětvil a rozřezal smrk přes cestu, vytahal navijákem a odvezl kulatinu z cesty. Hasiči utekli hned, elektrikáři rovnali své pomuchlané sloupy a věšeli znovu kabely až do odpoledne.

Takhle vypadala ta slavná kolona, dlouhá až daleko za zatáčku.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Takhle to vypadalo po Mírovo řádění s motorovkou, traktorem a navijákem okolo 9h ráno.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
—————————————————————————————

První letošní jehňata

Dnes brzo ráno se první březí ovci narodila dvě jehňata. Krásná a zdravá. Máme radost. Počasí je už několik dnů příšerné, co přivážeme, zajistíme, zase hned ulétne. Padají stromy, venku není slyšet slova, ale ovce na to nehledí a rodí.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
První letošní jehňata
—————————————————————————————-

Jak koně spí

Dosti často se nám stává, že se na farmu přiženou kolemjdoucí turisté a hlásí, že nedaleko na pastvě nám chcípl kůň. Nebo dokonce dva koně!
Tak vám posíláme obrázky, jak koně spí a nebo jen tak lenoší. Na prvním snímku Daila, za ní se opičí Klára a na dalším snímku se vyvaluje Zubr. Chytají bronz na teplém jarním sluníčku. Totéž provádějí v noci v maštali a ještě u toho chrápou.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
——————————————————————————–

FLEK – kamikadze cat

Jak už jsme vám dříve popisovali, naše kočka Flek má šílenou výdrž v čekání u myší díry. Naposledy čekala asi měsíc! a to u schodů, kudy chodíme. Lezli jsme přes ní furt sem a tam. Odskočila si jen na žrádlo, na WC, a zase sednout a fokus na díru. Ona tu myš totálně psychicky zdeptala, tak myslíme, že nakonec myš vylezla s transparentem SEŽER MĚ, TY MAGORE! a byl konec.
Flek ciha u diry
Včera brzo ráno nová scénka:
Všude ticho, jen zvenku pod střechou u okna slyšíme ťukání.
ťuk ťuk……ťuk ťuk……ťuk ťuk……datel se pokoušel nám rozmlátit domeček.
A najednou se odněkud přiřítil Flek a v plné rychlosti se na to okno rozplácl! Jako když z něj uděláte tapetu.
Datel se příšerně lekl, vymotal se zpod střechy a byl pryč.
A my vytřeštěný z té rány sedíme na posteli a koukáme, jak se Flek sune z toho skla dolů, pomalu si sedne a kouká jako jeliman.
Abyste věděli, Flek ví, že na oknech jsou skla, chytá na nich mouchy atd., ale jemu prostě rupne v bedně, vystartuje po něčem a na zabrždění vůbec nepomyslí.

Jo, abych nezapomněla, tohle je Flekovo 10-denní miminko:
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

——————————————————————————————————

Kůň ZUBR – den čtvrtý!

Den třetí vynechávám, protože to vypadalo, že se paličák umoudřil a po několika pokusech do té své maštale vlezl.

Zato dneska byste z něj POŠLI !!
Zaprvé se milý Zubr rozhodl, že se mnou z pastvy nepůjde. Takže jsme cestou do maštale spolu kličkovali po louce, po cestě, mezi strojema, kládama, až mě to začalo dožírat a hlavně mi došlo, že ze mě to zvíře má akorát pr…… Musel přijít Míra, pustit na něj hrůzu a kůň se hned rozpomněl, kam to vlastně má pochodovat. U své maštale se zase zasekl, párkrát už už nakročil dovnitř a zase couvl. A takhle furt, dopředu a couvnout a točit dokola a nejvíc stát a čumět a nic! Míra nejdřív hartusil, až ho málem kleplo, pak se tomu šklebil, že to snad není možný, co je to za Tatara, pak to koňovi politicky vysvětloval, že musí ještě krmit dost jiných zvířat a jak ona k tomu přijdou, že on je takový Matěj. A kůň zase kousek dopředu a zase couvnout. A Míra : No tak, když ti jde tak dobře to couvání, tak do tý blbý maštale nacouváme!! Otočil koně, já jsem mu tlačila zadek do vrat, Míra zepředu HUJ, HUJ a kůň couval dozadu, i přes dva schůdky nahoru a můj ty světe, my ho tam dostali POZADU! Jestli jste to někdy viděli, dejte nám vědět. My z toho byli vyřízený! Už je večer, Míra zrovna usnul, ale doteď opakoval : Zlatý kobyly, Zlatý kobyly! Jsou divoký, ale ježišmarjá, aspoň maj MOZEK!!
———————————————————————————–

Kůň ZUBR! – den druhý

Posíláme vám ZUBRA, jak dnes pěkně pózuje:
Zubr pozuje
… a táááákhle velkou má tlamu!
Zubr tlama
Největší sranda začala zase kvečeru, když jsme ho chtěli dostat do jeho krásné nóbl maštale. A to jsme se nasmáli.
Zubr na prahu: já tam nepudu!
Míra: pudeš.
Zubr: nepudu!!
Jana: Zubříčku, pojď, máš to tady hezký, a koza je vedle tebe a je tu teplo a žrádlo a pití a postýlka a bla bla blaa…
…atakdále, a zase chození dokolečka, suchý chleba, rohlíky, mrkev, přemlouvání, tahání, couvání, ihaháá sem, ihaháá tam, ….a tma na krku.
Okolo 8.hod.večer došla Mírovi všechna trpělivost, vyběhl až na půdu pro ohlávku, a ono to šlo. ZUBR zaparkoval, žíznivý po té tahanici vypil kýbl vody a pustil se s chutí do sena.

P.S. Náš pes Míša novou situaci nemůže rozdýchat:
Oni mají nové zvíře.
Hůů…strašně velké!
Oni kolem něj furt skáčou.
Oni ho mají radši než mě!!?
Jsem ten nejnešťastnější pes ve vesmíru!!!
A tak musíme Míšovi vysvětlovat, že to tak není a že je pořád naším nejkrásnějším a nejlepším a kdovíco ještě zvířátkem. Uf a Howgh!
—————————————————————————-

Kůň ZUBR! – den první

Pořídili jsme si koníka : 12-letého valacha českomoravského belgika.
…takže to ani není koník, ale obrovský, tmavě hnědý, chlupatý tažný obr.
Budeme ho mít na parádu, ale hlavně se budeme moci vozit na pokojném zvířeti,
což se o našich temperamentních kobylách Kláře a Daile říci nedá.
Zejména Klára má na svědomí několik jezdců v kotrmelcích.
Když se vzpíná a dovádí tuna živého masa, jde trochu do tuhého.

Koník ZUBR přijel dnes, v neděli 2.3., a zde jsou slíbené fotky.

ZUBR se seznamuje s Klárou a Dailou. Vyvalení jsou z toho všichni a očuchávání nebere konce. Potom Klára s Dailou poskakujou jako tajtrlíci a potom jenom zírají na koníka jako na televizi. A televize stojí celá zaražená, kouká za odjíždějícím vozem a nevěří, že jí tu nechali.
SUBR se seznamuje

ZUBR ve své maštali. Byl to boj. ZUBR byl uveden do svého pokojíčku a uvázán …zamotal se, musel být odvázán …na to čekal a vypochodoval okamžitě ven… a „To není moje maštal a tam já nepudu!“…Míra s ním několikrát obešel kolečko, zkusili vlézt dovnitř a …nic! Byl povolán Martin a taky nic. Potom tak nějak, jako když se tahá řepa, jeden tahal, druhý tlačil a ZUBR teda, že pude, bylo u toho řehtání, dupání, ale konec dobrý, všechno dobré.
SUBR ve své maštali

———————————————————————————

Fotka týdne
misa-v-restauraci
Aktuálně
    počítadlo.abz.cz